Алена Васілевіч, “Сябры”. Узаемаадносіны Лёні і Грышы. Прыёмы псіхалагічнай абмалёўкі характараў (другі ўрок). Урок беларускай літаратуры ў 6-м класе

- 10:07II И III СТУПЕНИ, БЕЛАРУСКАЯ МОВА І ЛІТАРАТУРА, Беларуская мова і літаратура. Сцэнарыі, Методичка

На ўроках беларускай літаратуры ў працэсе вывучэння мастацкіх твораў фарміруецца функцыянальная адукаванасць, найперш чытацкая. Асаблівае месца сярод усіх вучэбных навыкаў займае чытанне і работа з атрыманай інфармацыяй. Узровень авалодання чытацкай граматнасцю з’яўляецца найважнейшай характарыстыкай сучаснага школьніка. На прапанаваным уроку выкарыстоўваюцца прыёмы, якія фарміруюць уменні пошуку пэўнай інфармацыі ў тэксце, яе інтэрпрэтацыі і выкарыстання, ацэнкі зместу апавядання.

Алена ПРАКАПОВІЧ,
настаўнік беларускай мовы і літаратуры
ДУА “Дакурнішская сярэдняя школа”,
Ашмянскага раёна,
Гродзенская вобласць

 

 

Мэты ўрока:

– пазнаёміць з прыёмамі псіхалагічнай абмалёўкі характараў;
– развіваць уменні вучняў вызначаць асноўныя эпізоды і эпізоды, важныя для характарыстыкі герояў, звяртаць увагу на спосабы абмалёўкі чалавечых характараў;
– фарміраваць навыкі  характарыстыкі герояў;
– выхоўваць пачуццё адданай дружбы, добразычлівасці ў паводзінах.

Абсталяванне: вучэбны дапаможнік па беларускай літаратуры для 6-га класа (2022 г.), карткі з заданнямі, прэзентацыя, лісты для рэфлексіі, выстава кніг.

Эпіграф: “Толькі сапраўдны сябар можа цярпець слабасці свайго сябра” (Уільям Шэкспір).

 

Ход урока

І Арганiзацыйны момант

– Прывітанне, праверка падрыхтаванасці вучняў да ўрока, праверка адсутных.

 

ІІ Стварэнне псіхалагічнага настрою

– Добры дзень тым, хто…

— рады зіме,
— сумуе па сонейку,
— любіць беларускую літаратуру,
— добра падрыхтаваўся да ўрока.

 

ІІI Паведамленне тэмы ўрока і мэтавызначэнне

– Сёння мы будзем размаўляць аб тым, што такое сапраўдная дружба і што яна дае чалавеку.

– Давайце ўспомнім, аб чым мы размаўлялі на мінулым уроку.

– Як вы думаеце, што новага мы пазнаем, чаму навучымся сёння?

– Эпіграфам будуць словы Шэкспіра. Як вы іх разумееце?

 

ІV Праверка дамашняга задання

1 Прыказкі і прымаўкі пра дружбу

Заданне. Зачытайце, калі ласка, прыказкі і прымаўкі пра дружбу, якія вы выпісалі.

Напрыклад: Той не можа быць другам, хто ў бядзе абыдзе кругам.

Не той сябар, хто мёдам мажа, а той, хто праўду кажа.

Новых сяброў набывай, а старых не забывай.

Скажы мне, хто твой сябар, і я скажу, хто ты.

З разумным сябрам павядзешся – розуму набярэшся.

2 Праца на картках у парах (прыём “Лаві памылку”)

Заданне. Прачытайце скарочаны тэкст, знайдзіце памылкі і выправіце іх.

Лёня і Грыша былі сябрамі, вучыліся ў адным класе і жылі на адной кватэры. Грыша вучыўся слабей за Лёню.
Усё адбылося ў суботу. На перапынку хлопцы пасварыліся з прычыны таго, што Лёня атрымаў незаслужаную адзнаку за кантрольную работу.
Па дарозе дадому Лёня аступіўся і зламаў нагу, таму адстаў ад Грышы. Непаразуменне паміж сябрамі стала прычынай таго, што Лёня заначаваў у лесе. Нягледзячы на тое, што на дварэ была ранняя восень, хлопчык Лёня ўсё ж такі захварэў на запаленне лёгкіх.
Грыша адчуваў сябе няёмка з-за сваіх паводзін, таму прыйшоў і папрасіў у сябра прабачэння. Але Лёня не дараваў.

Зачытванне тэкстаў.

 

VI Работа па тэме ўрока

– Сёння мы з вамi пагаворым пра сапраўднае сяброўства. Паспрабуем адказаць на пытанне, чаму так называецца апавяданне.

1 Аналітычная гутарка

– Што мы разумеем пад паняццем “партрэт героя”?

– Якую ролю адводзіць аўтар у апавяданні апісанню знешнасці герояў?

– Выкажыце адносіны аўтара да герояў.

– У якую пару года адбываецца дзеянне ў творы?

– Ці прымае прырода ўдзел у стварэнні эмацыянальнага настрою?

2 Знаёмства са спосабамі псіхалагічнага пісьма

– Знайдзіце і зачытайце ўнутраны маналог Лёні. Аб чым гэты маналог гаворыць?

3 Праблемнае пытанне

– Прачытайце па ролях сцэну прыходу Грышы да хворага сябра (Вучні чытаюць).

– Ці асэнсаваў Грыша сваю вiну ў адносiнах да хворага сябра i сяброўства?

– Як вы думаеце, якiм будзе iх сяброўства ў будучым?

– Растлумачце сэнс назвы твора.

 

Фізкультхвілінка

У розных кутках класа развесіць карткі з літарамі А, П, А, В, Я, Д, А, Н, Н, Е. Вучні перамяшчаюцца па класе і збіраюць слова “апавяданне”.

 

4 Прыём “Успомні мяне”

Заданне на картках: адкажыце на пытанні.

1) Паставілі (што?)…чацвёрку;
2) усё адбылося  (калі?)…у суботу;
3) гладышык мёду (якога?)…ліпавага;
4) Лёня абапіраўся на (што?)…на палку;
5) пагнаў каня (як) …шпарчэй;
6) захутаў у (што?)…у кажушок;
7) павярнуў направа (да чаго?)…да балота;
8) зграя (каго?)…ваўкоў;
9) зрабіўся (якім?) …далікатным, добрым;
10) глянуў вачыма (якімі?)…шчаслівымі.

Праверка заданняў.

5 Заданне “Воблака слоў”

Вылучыць тыя якасці, якімі надзелены Грышка і Лёня.

сціпласць
самаўпэўненасць
настойлівасць
таварыскасць
спагадлівасць
эгаізм
хвальба
злосць
зайздрасць
сумленнасць

розум
працалюбівасць
адданасць
аптымізм
давер
павага
цярплівасць
ліслівасць
свавольства
перажыванне

Вучні агучваюць свае праекты, прадстаўляюць вынікі працы.

6 Характарыстыка персанажаў (1-ы варыянт – Лёня, 2-і варыянт – Грыша).

План характарыстыкі персанажа

1) Месца героя ў сістэме вобразаў твора (галоўны, другасны, эпізадычны).

2) Характарыстыка героя:

– сацыяльнае становішча (вучань, студэнт і г.д.);
– знешні воблік;
– кола інтарэсаў, схільнасцей, звычак (жыццёвыя погляды; уплыў на тых, хто акружае; характар дзейнасці);
– сфера пачуццяў (узаемаадносіны з іншымі героямі, унутраныя перажыванні);
– аўтарскія адносіны да персанажа;
– якія рысы асобы героя выяўляюцца ў творы (пры дапамозе партрэта, у аўтарскай характарыстыцы, праз характарыстыку іншых герояў, праз учынкі, праз адносіны да прыроды).

3) Значэнне гэтага вобраза ў аповесці.

Вучні зачытваюць характарыстыкі.

 

7 Прыём “Поле дружбы”

– Напішыце, калі ласка, на лісткі паперы тыя якасці і рысы характару, што ёсць у вас і якія перашкаджаюць вам у дружбе. Выкініце іх у сметнік. Выкiнуўшы гэтыя лiсточкi, будзем верыць, што зможам выкаранiць у сабе тое, у чым прызналiся толькi сабе.

 

VI Замацаванне вывучанага

1 Крыжаванка

1 Маленькае, залаценькае, усё нам асвяціла. (Сонца)

2 Стаяць слупы бялёныя, на іх шапкі зялёныя. (Бярозы)

3 Ва ўсіх дзетак адзенне з манетак. (Рыба)

4 З хаты ў хату водзіць, а сама не ходзіць. (Дарога)

5 У траве, як аганькі, ружавеюць вугалькі, іх вадою не зальеш, рук і ног не апячэш. (Суніцы)

Ключавое слова_______________________

2 Сінквейн на тэму “Сябры” (або “Лёня”, “Грыша”)

 

VII Падагульненне вывучанага за ўрок

1 Гутарка

– Пра якія прыёмы псіхалагічнай абмалёўкі характараў вы сёння даведаліся?

– Чаму апавяданне называецца “Сябры”?

– У чым заключаецца сэнс сапраўднай дружбы?

– Чаму гэта апавяданне з’яўляецца актуальным ў наш час?

2 Зварот да выставы кніг

– Нельга не пагадзiцца са словамi Дэні Дзiдро: “Людзi перастаюць мыслiць, калi перастаюць чытаць”. I я раю вам (як працяг нашай гутаркi) прачытаць творы Кузьмы Чорнага “Насцечка” і Янкі Маўра “Палескiя рабiнзоны”.

 

VIII Выстаўленне і каменціраванне адзнак

 

IX Дамашняе заданне

1) Пераказ аднаго з эпізодаў (на выбар вучняў).
2) Напісаць міні-апавяданне пра падзею, выпадак, які вас уразіў.
3) Прачытаць I–II р. аповесці “Насцечка” Кузьмы Чорнага.

 

X Рэфлексія “Рука сябра”

На альбомных лістах паперы дзецям трэба абвесці сваю далонь. Напісаць свае добрыя якасці і падарыць таму, з кім бы хацелі б сябраваць.

 

Поделиться ссылкой:

Всю ответственность за содержание сведений в методических и информационных материалах, а также за соблюдение авторских прав несут авторы публикаций.

Добавить комментарий