Мэта: дапамагчы вучням асэнсаваць ідэйна-мастацкі змест верша М.Дуксы “Сябры”, апавядання Г.Скаржынскай-Савіцкай “Васьмёрка не ў радасць”.
Аксана ДЗЯМІДЗІК,
настаўнік пачатковых класаў
ДУА “Старадварэцкая базавая школа”
Бераставіцкага раёна,
Гродзенская вобласць
Мэта: дапамагчы вучням асэнсаваць ідэйна-мастацкі змест верша М.Дуксы “Сябры”, апавядання Г.Скаржынскай-Савіцкай “Васьмёрка не ў радасць”.
Задачы:
– арганізаваць чытанне і разгляд кніг на тэму стаўлення людзей адзін да аднаго, добрых і дрэнных учынкаў, неабходнасці ветлівасці, добразычлівасці і дружалюбнасці ў жыцці;
– развіваць самастойнае асэнсаванае чытанне кніг, вучыць выказваць уласныя адносіны да дзейных асоб, іх учынкаў і зместу твора;
– выхоўваць сяброўскія адносіны да сваіх аднакласнікаў.
Форма: урок для дарослых (вучэбна-метадычнае аб’яднанне педагогаў пачатковых класаў).
Тып урока: урок пазакласнага чытання.
Формы работы: парная, франтальная, індывідуальная.
Метады: наглядны, славесны, часткова-пошукавы.
Абсталяванне: карткі для прыёму “Знайдзі пару”, коміксы, тэлевізар, партрэты пісьменнікаў, прэзентацыя, зборнік “Чарадзейнае слова”, выстава кніг па тэме “Ёсць добрыя сябры”.
Ход урока
Этапы |
Дзейнасць настаўніка |
Дзейнасць вучняў |
Заўвагі |
Уводны этап |
Паведамленне канцэпцыі ўрока: урок для дарослых з назіральнікамі. |
Слухаюць уважліва інструкцыі да ўрока. |
Дадатак 1 |
Паведамленне тэмы ўрока |
Пазакласнае чытанне на тэму “Ёсць добрыя сябры”. |
|
|
Слоўнікавая работа |
– Ці ёсць словы, якія вам дома былі незразумелыя? |
Будан – буда з галля, саломы ці тонкага бярвення |
Слайд 2 |
Арганізацыйна-матывацыйны этап |
Прыём “Знайдзі пару” |
|
Дадатак 2 |
Прыём “Даскажы слоўца” |
|
Слайд 3 |
|
|
Прыём “Выбар” |
|
Дадатак 3 |
Аперацыйна-пазнавальны этап |
Прыём “Бінга” |
|
Дадатак 5 |
Выстава кніг |
|
Выстава кніг |
|
|
Коміксы |
|
Дадатак 6 |
|
Прыём “Воблака слоў” |
Каб лягчэй было вучням выказвацца, на слайдзе знаходзяцца якасці, можна да некаторых дабаўляць прыстаўку не-; растлумачыць слова эгаізм. |
Слайд 6 |
Фізмінутка |
Прыём “Устаньце тыя, хто…” |
|
|
|
Прыём “Раскачка пытаннямі” |
|
|
|
Прыём “Новае імя” |
|
|
Рэфлексіўна-ацэначны этап |
Зварот да прыёму “Бінга” |
|
Слайд 8 |
Прыём “Пахвалі сябе” |
|
|
|
Прыём “Фотаапарат” |
|
Дадатак 7 |
|
Дамашняе заданне |
Новае імя |
|
|