Техника «Фишбоун» как педагогический инструмент на уроках иностранного языка с интерактивной составляющей. На примере урока английского языка в 5-м классе «Экскурсия на ферму»  

- 15:33ИНОСТРАННЫЙ ЯЗЫК, Иностранный язык. Сценарии, Методичка

На «рыбном скелете» представленного урока учащимся предлагается информация-схема, которая является опорой для систематизации изученного учебного материала.

Татьяна ГАКУТЬ,
учитель английского языка
ГУО «Средняя школа № 5 г. Сморгони»,
Гродненская область

 

 

В своей педагогической практике на уроках английского языка наряду с традиционными методами, всё чаще использую интерактивные технологии обучения с целью включённости каждого школьника в учебный процесс. Интерактивные технологии позволяют мне делать уроки не похожими друг на друга. Это чувство постоянной новизны способствует интересу к учению. Процент успеваемости и качества знаний растет вместе с интересом обучающихся к моему предмету. Включение интерактивных технологий делает процесс обучения результативнее. Главный результат – это горящие глаза воспитанников, их готовность к творчеству, потребность в получении новых знаний и ощущение самостоятельности.

Хочу поделиться уроком, который был пропитан интерактивной составляющей и запомнился мне и детям надолго. Немаловажно, что на уроке был использован приём «Фишбоун», который также в последнее время стал «фишкой» моих учебных занятий. «Скелет рыбы» помогает моим ученикам разобраться в сложном материале через анализ информации и ее представление в упрощенной форме. На собственном опыте убедилась, что более эффективен «скелет рыбы» на уроках обобщения и систематизации знаний. Особое внимание я обращаю на «хвост рыбы», чтобы вся проделанная работа имела итог. Так, на «рыбном скелете» представленного урока учащимся предлагается информация-схема, которая и является опорой для систематизации изученного учебного материала.

Тема урока: «Экскурсия на ферму».

Тип урока: урок развития навыков монологического высказывания.

Вид урока: традиционный (урок обобщения и систематизации знаний).

Формы работы: индивидуальная, парная, групповая.

Цель: совершенствование навыков монологического высказывания по теме «Экскурсия на ферму».

Задачи:

образовательная:

– обеспечить в ходе урока закрепление изученного лексического материала посредством развития навыка говорения через использование структуры I can…;
– научить учащихся строить монологическое высказывание с использованием ЛЕ, обозначающих описание последовательности событий first, then, after that, finally.

развивающая:

– способствовать развитию внимания, памяти, мышления у учащихся;
– создать условия для развития творческой и познавательной активности учащихся в процессе парной, индивидуальной и групповой работы;

воспитательная:

– формировать умение коллективно решать поставленные задачи; содействовать воспитанию бережного отношения к животным.

Прогнозируемый результат: предполагается, что к концу урока учащиеся смогут рассказать о том, что они могут делать на ферме, используя изученную лексику по теме (не менее 4 предложений).

Оборудование: доска, аудиопроигрыватель.

Дидактическое оснащение: учебник «English 5. Pupil’s book» (Л.М.Лапицкая и др.), рабочая тетрадь «Workbook-2, 5» (Л.М.Лапицкая и др.), наглядный и раздаточный материал.

 

Ход урока

I Организационный момент. Введение в тему урока и определение целей

Good morning, pupils! I’m very glad to see you. Take your seats. How are you? I’m fine and what about you? Look at the board, please. Can you guess the topic of our lesson? You are right. Today we’ll continue speaking about domestic animals and you’ll learn how to look after them. Besides you’ll help tree monsters to find the way from one place to another.

 

II Речевая зарядка. Развитие навыков говорения

Do you like animals? Have you got animals at home? Do you look after your animals? How do you look after them? Do you brush your pet? Do you wash your pet? Do you play with your pet?

All these things people do in the villages, mostly on the farm. How do you know farm animals? Let’s guess the riddles.

1 It’s a bird. It eats grass and seeds. When it is angry, it is red. (a turkey)
2 It’s a beautiful big animal. It’s got a long tail. You can ride it. (a horse)
3 It isn’t big. It’s got horns. It gives milk. (a goat)
4 It’s a bird. It gives eggs that are bigger than hen’s eggs. (a duck)
5 It isn’t small. Its skin is usually dirty. (a pig)
6 It’s an animal. It eats grass. It’s often got spots on its body. (a cow)
7 It’s a bird. It’s got a long neck. (a goose)
8 It’s got curly hair and a short tail. (a sheep)

 

III Фонетическая зарядка. Развитие фонетических навыков

Listen and repeat the words after me:

Light, bright, thought, right, straight, caught, bought.

Go to the board, underline the silent letters.

Light, bright, thought, right, straight, caught, bought.

 

IV Проверка домашнего задания. Выявление уровня сформированности лексических навыков

Let’s check your home task ex.2a, p.70 SB. The task was to complete the sentences, using the brochure of a museum «Cotswold Farm Park» p.68.

1 You can see sheep, horses, rabbits, cows on the farm.
2 You can go to the Hen house, the Tractor School, The Touch Barn, the Playground, the Gift Shop on the farm.
3 Children can play in the Playground.
4 You can buy gifts at the Gift Shop.  
5 You can drive a tractor at the Tractor School
6 You can collect eggs in the Hen house.
7 You can bottle-feed lambs and touch small animals on the farm.

The second task was ex.3a, p.70. Let’s check it by chain with the help of the ball.

You were to answer what would you like to do on the Cotswold Farm.

Teacher: What would you like to do on the farm?

Pupil 1: I would like to drive a tractor.
Pupil 2: I would like to milk cows.
Pupil 3: I would like to touch small animals.
Pupil 4: I would like to drive a tractor too.
Pupil 5: I would like to go to the playground.

 

V Развитие навыков восприятия и понимания речи на слух

Предтекстовый этап. Снятие лексических трудностей

Ex.1a, p.70 SB. Rotty and Moldy are on the farm. They want to find a pearl there. Look at the picture and say:

What can you see on the farm? – A Playground, a Gift Shop, a bridge…
What animals can you see on the farm? – Cows, horses, sheep…
Who can you see on the farm? – Rotty, Moldy, Mike, Liz, Elfin…

Let’s revise the prepositions of place. Guess what it is.

 

Текстовый этап. Прослушивание текста. Развитие аудитивных навыков

The tree monsters ask the woman how to get to the place they want. Listen to the text and answer: Where did the tree monsters want to get? The Hen House

 

Послетекстовый этап. Развитие лексических навыков

Complete the sentences with prepositions. Ex.1a, p.70 SB.

1. past; 2. left; 3. past; 4. over; 5. ahead; 6. past; 7. opposite; 8. next to.

 

VI Физкультминутка

Let’s have a rest. First, you’ll take the pictures of animals from my box. Then you’ll try to find the pairs of animals in the class and make a puzzle. Finally, you’ll go to the board and name the pairs:

A hen ˗ a chicken, a cow ˗ a calf, a sheep ˗ a lamb, a duck ˗ a duckling, a pig ˗ a piglet, a bear ˗ a bear cub, a cat ˗ a kitten, a dog ˗ a puppy.

Now let’s play the game «Four corners». You can see four shits of paper on the wall. I’ll ask you some questions and you’ll have to choose the variant of answer and go to the right place. (Yes/No/Sure/Never).

1 Cows give milk. Do you drink milk every day?
2 Bears like berries. Do you pick berries in summer?
3 Ducks can swim very well. Can you swim very well?
4 Dogs like bones. Do you eat bones?
5 Cats can climb a tree. Can you climb a tree too?
6 Roosters can say «Cock ˗ A ˗ Doodle ˗ Doo». Can you?

 

VII Развитие навыков говорения

Do you go to the country in summer? Can you see farm animals there? Did you go on the farm? What did you do there?

Let’s revise irregular verbs. Name the past forms of the verbs. I’ll check it with the help of the ball. Teacher ˗ pupil.

Teach ˗ taught, know ˗ knew, drive ˗ drove, ride ˗ rode, steal ˗ stole, buy ˗ bought, break ˗ broke, feed ˗ fed, hide ˗ hid, go ˗ went, give ˗ gave, see ˗ saw, meet ˗ met, have ˗ had, find ˗ found, get ˗ got.

Let’s work in pairs. Imagine that you were on the farm. What did you do there? Use the fishbone for help and the words: first, then, after that, finally. Put the sentences in the correct order.

E.g. Clean the cage, buy some carrots, touch small rabbits, feed the animals.

First, we bought some carrots. Then we fed the animals. After that we touched small rabbits. Finally, we cleaned the cage.

1 Milk cows, drink a glass of milk, clean a cowshed, give vegetables to cows. (Cowshed).
2 Catch chickens, collect eggs, play with them, break two eggs. (Hen House).
3 Feed all pigs, go to the farm, meet our grandad, clean small pigs. (Pigsty).
4 Give some water to them, brush the horses, drive a tractor, ride a horse. (Horse House).

 

VIII Заключительный этап урока. Подведение итогов урока (рефлексия), объяснение домашнего задания

Our lesson is almost over. Did you like to guess the riddles about animals?

Did you like the game «Four corners»? Did you like to find puzzles of animals «Parents and their babies»?

You were active during the lesson. Your marks are…

You have three blocks on your desks. It’s time to build a fence. The colours like traffic lights. (Red, yellow and green).

If you liked our lesson and you are happy with your results, choose a green colour.

If you had some problems, choose a yellow colour.

If the lesson was difficult and boring for you, choose a red colour.

Open your record books and write down your hometask ex.2e, p.72. Write the story about Rotty and Moldy on the farm. Use the past forms of the verbs. (See the pictures ex.2a).

 

Поделиться ссылкой:

Всю ответственность за содержание сведений в методических и информационных материалах, а также за соблюдение авторских прав несут авторы публикаций.

Добавить комментарий