School subjects. School rules (Учебные предметы. Правила поведения в школе). Урок английского языка в 6-м классе

- 11:00ИНОСТРАННЫЙ ЯЗЫК, Иностранный язык. Сценарии, Методичка

 

Светлана БАХИТОВА,
учитель английского языка
ГУО «Средняя школа № 2 г. Слонима»,
Гродненская область

 

 

Класс: 6

Тема: Учебные предметы. Правила поведения в школе.

Цель: развитие коммуникативных способностей учащихся через различные виды речевой деятельности.

Задачи:

– активизировать лексический и грамматический материал;
– сформировать навыки самостоятельного решения коммуникативных задач;
– развивать внимание, воображение, логическое и творческое мышление, речевую догадку;
– повысить интерес к изучения английского языка;
– формировать навыки коллективной деятельности, уважительного отношения к школе.

                                        

Ход урока

I Организация начала урока

Приветствие, введение в атмосферу урока, целеполагание.

– Good morning! I am glad to see you. Let’s start our lesson. How are you today?

– I want you to watch the video and guess the topic of our lesson.  https://www.youtube.com/watch?v=bcP5PioXh3M

Просмотр видео.

– How do you think what are we going to talk about?

– Yes. The topic of our lesson is “School subjects. School rules”.

Today we’ll:

– improve our oral speech
– revise vocabulary and grammar material
– develop listening skills

 

II Речевая разминка

– Let’s revise vocabulary material. I’ll give you cards, your task is to put the letters in the correct order and form the words.

1. mosacolsr (classroom)        6. putercom (computer)
2. echerta (teacher)                 7. boardckalb (blackboard)
3. jectsub (subject)                  8. ssonle (lesson)
4. loosch (school)                    9. werans (answer)
5. dentstu (student)

 

III Проверка домашнего задания

– Let’s check your hometask. At home you were to make riddles about subjects.

 

IV Основной этап урока

– What subjects do you know?

– I’ll give you cards. Tell me, please, what we usually do at each lesson. Match these activities to subjects (work in pairs).

– It’s time to discuss the subjects you like and dislike. Fill in the gaps

My favourite subject is…………….because………………………………………

I often get ……………marks in………….because………………………………..

My least favourite subject is………..because……………………………………….

– There subjects, written on the blackboard. Stick green smile to the subject you like, yellow smile to the subject you don’t like.

 

Физическая разминка

 

– Open your books on p.161, ex.2a. Look at the pictures. Listen to the recording and match these phrases with the pictures. (ex.2b)

Grammar material: MUST, HAVE TO, HAS TO     p. 261

163, ex.5a read the dialogue, fill in the missing words then listen and check.

 

V Подведение итогов урока

– What have we done on the lesson?

– Did you like the lesson?

 

VI Домашнее задание

– Write your homework: ex.2, p.41WB

– Our lesson is over. Thank you. Good bye!

 

Поделиться ссылкой:

Всю ответственность за содержание сведений в методических и информационных материалах, а также за соблюдение авторских прав несут авторы публикаций.

Добавить комментарий