Алена БАЦЮКОВА,
настаўнік пачатковых класаў,
ДУА “Сярэдняя школа № 13 г. Оршы імя І.І.Якубоўскага”,
Віцебская вобласць
Мэты ўрока
Вучні павінны ведаць:
– як вызначаць род назоўнікаў;
– 6–10 слоў, род якіх у рускай і беларускай мовах не супадае.
Вучні павінны ўмець:
– правільна вызначаць род у словах;
– вызначаць род у назоўнікаў, у якіх не супадае род у рускай і беларускай мовах;
– правільна фармуляваць свае думкі і ўмець выказваць іх на беларускай мове.
Задачы ўрока
Адукацыйныя:
– скласці ўмовы для актуалізацыі ведаў вучняў па тэме “Род назоўнікаў”;
– знаёмства вучняў са словамі, род якіх у рускай і беларускай мовах не супадае;
– фарміраванне ўмення вызначаць род назоўнікаў.
Развіццёвыя:
– спрыяць развіццю вуснай мовы і ўзбагачэнню слоўнікавага запасу, у тым ліку словами – назвамі дзіцянят жывёл;
– стварыць умовы для развіцця фанематычнага слыху.
Выхаваўчыя:
– спрыяць фарміраванню культуры вучэбнай працы;
– выхаванню цікавасці да беларускай мовы, добразычлівых адносін да прыроды.
Тып урока: урок вывучэння новага матэрыялу.
Ход урока
І Арганізацыйны момант
Весела гучыць званок,
Яго голас нам знаёмы,
Запрашае на ўрок
Беларускай мовы!
ІІ Этап актуалізацыі ведаў
– Якую тэму вывучаем?
1. Гульня “Так ці не” (зваротная сувязь – сігнальныя карткі)
– Назоўнік абазначае прадмет. (+)
– Адказвае на пытанні які? якая? якія? (–)
– Ці можна сказаць, што назоўнікі змяняюцца па родах? (–)
– Да назоўнікаў мужчынскага роду можна паставіць словы-памочнікі ён, мой. (+)
– Да назоўнікаў жаночага роду можна паставіць словы-памочнікі яно, маё? (–)
– Род у назоўнікаў, якія ўжыты ў форме множнага ліку вызначыць нельга. (–)
– Які назоўнік, род якога нельга вызначыць, сустрэўся ў дамашнім заданні?
2. Хвілінка чыстапісання
Нзўнк рд … жнч мжчнск нк
– Што зашыфравана ў злучэннях гэтых літар? (Назоўнік, род)
– Якія словы можам зашыфраваць? (Мужчынскі, жаночы, ніякі)
– Зашыфруем яшчэ тры словы пры дапамозе літар, якія абазначаюць зычныя гукі.
Заданне. Уставіць прапушчаныя літары, растлумачыць выбар, вызначыць род назоўнікаў (2 вучні працуюць каля дошкі):
У н…дзелю мы (з)братам пае…ем (у,ў) вё..ку (да)бабулі.
– Сёння мы з вамі працягваем знаёмства з родам назоўнікаў. Але ж будзем вызначаць яго ў не зусім звычайных назоўнікаў.
ІІІ Паведамленне задач урока
– Паслухайце казку (відэа на экране, па меры чытання на дошцы з’яўляюцца малюнкі жывёл з надпісамі)
https://drive.google.com/file/d/1ZpdUIeYiPR95Y5bX_hmgYsSlk6lcHYzP/view?usp=drive_link
1. Першы прачынаецца наш пявун, чырвоны грабянец, чырвоная бародка. Крыламі махае, усіх падымае: “Кукарэку! Кукарэку! Хопіць ляжаць на баку, недарэкі! Уставайце, сонца сустракайце!” Хто гэта такі? (Певень.)
2. А яму ў адказ вартаўнік кудлаты пад ганкам, вушы тарчма, хвост абаранкам: “Гаў, гаў! Я не спаў! Хату вартаваў!” Хто гэта такі? (Сабака.)
3. Вусач прачнуўся, салодка пацягнуўся: “Мяў, мяў! Рана падняў мяне, рана! Якраз прыснілася смятана!” Хто гэта такі? (Кот.)
4. А рагуля галаву падняла, супакойваць пачала: “Му-у! Я гору твайму памагу! Пачастую малаком, пачакай, калі прыйдзе гаспадыня з вядром!” Хто гэта такая? (Карова.)
5. Выскачыў з хлява беленькі круглячок, замест носа – пятачок: “Рох-рох! І я люблю малаком частавацца! А яшчэ люблю ў лужыне паваляцца! Хто гэта такі? (Парсючок.)
6. Не паспеў ён у лужыну кінуцца, як нехта з чырвонай дзюбай ляціць: “Га-га-га! Гэта лужына мая! Прашу не чапаць, а то буду шчыпаць!” Хто гэта такая? (Гусь.)
– Вызначце род гэтых назоўнікаў.
Вучні ў сшытках запісваюць словы ў два слупкі: жаночы, мужчынскі род; на дошцы настаўнік у два слупкі прымацоўвае палоскі слоў.
– У якіх словах былі цяжкасці? Чаму? (Род у беларускай і рускай мовах не супадае.)
– І такіх слоў шмат. Пра гэта мы і будзем гаварыць на сённяшнім уроку. А яго тэма: “Назоўнікі, род якіх не супадае ў рускай і беларускай мовах”.
– Якія задачы мы паставім?
– Пазнаёмімся…
– Запомнім…
– Будзем практыкавацца ў вызначэнні…
IV Этап вывучэння новага матэрыялу
1. Пошук правіла
– Як вы думаеце, ці існуе правіла, якое дапаможа нам вызначаць род назоўнікаў, у якіх ён у рускай і беларускай мовах не супадае? (Не, такія словы трэба запамінаць.)
– Будзем збіраць такія словы і запамінаць.
Беларуская мова | Руская мова |
Сабака (м. р.) | Сабака (ж. р.) |
Гусь (ж.р) | Гусь (м.р) |
… |
2. Род маладых істот
– Звернемся да жывёл, якія жывуць у двары. Як іх называюць адным паняццем? (Свойская жывёла.)
– А як называюць іх дзіцянят? (Кураня, шчаня, цяля, парася, гусяня.)
– У рускай мове амаль усе назоўнікі, якія абазначаюць маленькіх істот, мужчынскага роду. А ў беларускай мове… Як вы думаеце? (Адказы дзяцей)
– Дапаможа запомніць род такіх назоўнікаў вершык Артура Вольскага:
Кацяня – яшчэ не кошка,
Кацяня – яшчэ не кот.
Ну, а род?
Падумай трошкі.
Раз яно – … род!
Вучні дапісваюць словы ў трэці слупок, настаўнік прымацоўвае на дошцы палоскі.
Фізкультмінутка
https://drive.google.com/file/d/1WrFGTw0W3i4jiR-bZYUWAat20zwPuLar/view?usp=sharing
На экране тэкст:
Раз, два, тры, чатыры, пяць –
выйшла гуска пагуляць.
А за ёй жырафа, высокая, як шафа.
І сабачка праскакаў, кацяня перапужаў.
Кацяня спужалася, на таполю ўзабралася
Савяня там моцна спала, кацяня суцяшала,
смачны яблык прапанавала.
Зрабілі зарадку – назаві род па парадку.
– А зараз паглядзіце ўважліва на тэкст на экране. Якія словы ў вершы не супадаюць у родзе з рускай мовай? (Кацяня, савяня, – ніякі род, таполя, яблык, жырафа, шафа.) (Настаўнік прымацоўвае словы на дошку злева).
V Этап замацавання новага матэрыялу
– Вызначыць род назоўнікаў часта дапамагаюць іншыя словы ў сказе: яна гагоча (гусь – жаночы род), сабака насцярожыўся (мужчынскі род). А яшчэ могуць дапамагчы словы, якія называюць прыметы – прыметнікі. Давайце паназіраем.
1. Прагляд відэа
https://drive.google.com/file/d/1jnLiomnC7uR6g0MZ15HGWCy-4MMMdbKL/view?usp=sharing
– Доўгі цень. Якога роду назоўнік цень?
– Шэры пыл, моцны боль, прыгожы подпіс?
– Высокая жырафа, белая пара?
2. Работа па падручніку (с. 68. Будзьце ўважлівы!)
Параўнайце род назоўнікаў у рускай і беларускай мовах. (Настаўнік дапаўняе на дошцы злева параўнальную табліцу).
Фізпаўза для вачэй
https://drive.google.com/file/d/11dOBzXOiaSm5DQ40lTnvaaR815dbZ4S9/view?usp=drive_link
3. Парная работа
Заданне. Практыкаванне 114. Дапоўніце сказы патрэбнымі спалучэннямі слоў. Абмяркуйце заданне, працуючы ў парах.
4. Рознаўзроўневая работа
Заданне. Дадзена тры групы слоў. Знайдзіце лішняе слова ў кожнай групе. (3–5 вучняў выконваюць заданне па QR-кодзе, астатнія запісваюць у сшытак).
https://onlinetestpad.com/m7iifwjlno4ao
5. Гульня “Дапоўні”
Шэрая…
Салодкі…
Высокая…
Маленькае…
Кудлаты…
VI Этап абагульнення ведаў
– Давайце з вамі ўспомнім, якога роду бываюць назоўнікі.
– Як вызначыць род назоўніка?
– З якімі назоўнікамі мы з вамі сёння пазнаёміліся?
– Як не памыліцца ў вызначэнні роду такіх назоўнікаў?
– Так, гэтыя словы трэба запомніць.
– А зараз праверым, як вы засвоілі тэму. Вазьміце карткі, выканаем заданне па радах.
Заданне. Знайдзіце ў табліцы словазлучэнні
1-ы рад: з назоўнікамі жаночага роду, пазначце кружком чырвонага колеру;
2-і рад: з назоўнікамі мужчынскага роду, пазначце кружком сіняга колеру;
3-і рад: з назоўнікамі ніякага роду, пазначце кружком жоўтага колеру.
паляўнічы сабака |
высокая жырафа |
белая гусь |
спелы яблык |
кудлатае шчаня |
балючы мазоль |
моцны боль |
кніжная шафа |
тонкая таполя |
белае кацяня |
ласкавае цяля |
жоўтае кураня |
Праверка па ключы, самаацэнка.
VII Дамашняе заданне
Практыкаванне 120.
– Дома вы папрактыкуецеся ў вызначэнні роду назоўнікаў. Сярод слоў будуць і такія, род якіх не супадае у беларускай і рускай мовах.
VIII Этап падвядзення вынікаў урока. Рэфлексія
– А каб больш запомніць такіх слоў, хачу падарыць вам цудоўныя яблыкі. На зваротным баку запісаны назоўнікі, род якіх не супадае ў рускай і беларускай мовах. Дзякуй за ўрок!