Надзея ДРАНІЦА,
настаўнік фізікі
Вераб’евіцкага дзіцячага сада – базавай школы,
Навагрудскі раён, Гродзенская вобласць
Мэта: мяркуецца, што вучні будуць
– ведаць законы паслядоўнага злучэння, прызначэнне, будову і прынцып дзеяння рэастата;
– умець змяняць сілу току пры дапамозе рэастата, вымяраць напружанне, сілу току паслядоўна злучаных спажыўцоў
На вучэбным занятку будуць створаны ўмовы для развіцця даследчых здольнасцей вучняў, назіральнасці вучняў і іх ўвагі, умення арганізаваць сваю працу.
Этап занятка |
Задачы, прагназуемы вынік |
Дзейнасць настаўніка |
Дзейнасць вучняў |
Формы работы |
1 Арганізацыйны |
Стварыць добразычлівую атмасферу, настроіць вучняў |
Вітаецца, знаёміць |
Арганізуюцца, настройваюцца |
Франтальная |
2 Актуалізацыя раней набытых ведаў |
Стварыць умовы |
Раздае карткі з заданнем самастойнай работы. Правільныя адказы дэманструе на слайдзе. Арганізуе карэкцыйную работу ў парах, франтальна |
Выконваюць заданні самастойнай работы. Мяняюцца сшыткамі |
Індывідуальная, парная, франтальная |
3 Пастаноўка праблемнага пытання |
Стварэнне праблемнае пытання для вызначэння тэмы і мэты вучэбнага занятка |
Фармулюе праблемнае пытанне |
Выказваюць меркаванні наконт паслядоўнага |
Франтальная, індывідуальная |
4 Аперацыйна – пазнавальны этап 4.1 Мэтанакіраваная дзейнасць вучняў па засваенні элементаў новай тэмы |
Стварыць умовы Выкананне заданняў кожнай групай вучняў |
Арганізуе работу |
Слухаюць. Эксперыментатары праводзяць эксперымент. Праграмісты адкрываюць ЭСН “Электрычнасць”
|
Індывідуальная,
|
4.2 Абмеркаванне атрыманых вынікаў
|
Забяспечыць успрыманне, асмысленне і першаснае замацаванне вучэбнага матэрыялу
|
Арганізуе камунікацыю паміж камандамі, задае пытанні. Вынікі працы вучняў дэманструе на слайдзе |
Выступаюць са справаздачамі, выказваюць свой пункт гледжання, дапаўняюць адказы адзін аднаго, задаюць пытанні аднакласнікам |
Індывідуальная групавая |
4.3 Фізкультхвілінка
|
Стварыць умовы |
Арганізуе |
Выконваюць практыкаванні |
Індывідуальная групавая |
4.4 Мэтанакіраваная дзейнасць вучняў па засваенні элементаў новай тэмы
|
Арганізаваць вывучэнне вучнямі прызначэння, будовы і прынцыпа дзеяння рэастата. Арганізаваць зборку электрычнага ланцуга. Валоданне ўменнямі зборкі электрычнага ланцуга |
Тлумачыць прызначэнне, будову і прынцып дзеяння рэастата. Арганізуе работу 2 груп (камандаў) вучняў (эксперыментатары і праграмісты). Тлумачыць парадак работы, правілы тэхнікі бяспекі |
Слухаюць, назіраюць, адказваюць на пытанні. Знаходзяць у падручніку схематычнае абазначэнне рэастата. Эксперыментатары і праграмісты (ЭСН) дабаўляюць у раней сабраныя ланцугі рэастат і змяняюць сілу току
|
Групавая, індывідуальная, франтальная
|
5 Кантрольна – карэкцыйны |
Стварыць умовы Забяспечыць карэкцыю засвоенага вучнямі |
Арганізуе работу з мультымедыйнай прэзентацыяй Арганізуе карэкцыйную работу |
Выконваюць тэст, заданні якога адпавядаюць мэтам занятка, звераюць адказы |
Індывідуальная, франтальная |
Інфармацыя |
Забяспечыць разуменне вучнямі мэты, зместу Гатоўнасць да выканання дамашняга задання |
П.26, практыкаванне 17(1) Скласці крыжаванку http://LearningApps.org (рэастат, амперметр, вальтметр, омметр) |
Запісваюць заданне ў дзённік
Па жаданні |
Індывідуальная |
Падвядзенне вынікаў |
Стварыць умовы для развіцця ўмення аналізаваць сваю дзейнасць і яе вынікі. Развіццё рэфлексіўных здольнасцей вучняў |
Прапануе ажыццявіць рэфлексію |
Удзельнічаюць у гутарцы. Асэнсоўваюць значнасць |
Франтальная |
Раздатачны матэрыял да вучэбнага занятку. PDF