Сценарий урока английского языка в 5-м классе по теме «Экскурсия на ферму»

- 13:20Иностранный язык. Сценарии, Методичка

Сценарий урока английского языка в 5-м классе по теме «Экскурсия на ферму»

Анастасия КУРМАН,
учитель английского языка
ГУО «Средняя школа № 2 г. Слонима»,
Гродненская область

anastasiya1kurman@gmail.com

 

 

Класс: 5

Тема: «Экскурсия на ферму»

Цель: развитие навыков говорения

Задачи:

— создать условия для закрепления изученного лексического материала по теме «На ферме», грамматического материала по теме «Множественное число существительных», развития навыков восприятия и понимания иноязычной речи на слух, говорения на основе изученного материала;
— способствовать развитию логического мышления, памяти, внимания, воображения, ассоциативного мышления учащихся;
— содействовать расширению кругозора, воспитания уважительного отношения друг к другу, развития интереса учащихся в рамках изучаемой тематики.

Прогнозируемый результат: предполагается, что по окончанию учебного занятия учащиеся смогут рассказать о том, что можно увидеть и делать на ферме.

Вид урока: урок-экскурсия

Тип урока: урок употребления лексических и грамматических единиц.

Формы работы: индивидуальная, групповая

Оборудование: доска, учебник, рабочая тетрадь, компьютер, презентация Power Point, картинки, карточки с заданиями, 2 ноутбука с выходом в интернет, листы формата А3, клей, фломастеры.

 

Ход урока

I. Организационный момент. Введение в тему урока и определение целей.

— Good morning, pupils. I’m glad to see you. How are you today? What day is it today? What’s the weather like today?

— The topic of our today’s lesson is “Cotswold Farm Park”. We will have an excursion to the farm and will answer the questions: What can you see there? What can you do there?

So, let’s set up the aims of the lesson. Look at the screen and read the aims of the lesson:

1) Speak about what we can do on the farm;
2) Revise our vocabulary;
3) Revise the plural forms of the nouns.

 

II. Речевая зарядка. Развитие навыков говорения

— Good! Let’s work out the words. There are many pictures on the desk. Your task is to choose any picture, put it on the board and say what you can do on the farm.

Model: I can feed animals on the farm.

 

III. Проверка домашнего задания. Выявление уровня форсированности лексических навыков

Your hometask was ex. 1-2, p. 53-54 WB. Let’s check up your homework.

 

IV. Основной этап урока. Развитие навыков восприятия и понимания иноязычной речи на слух

Today you’ll have a virtual excursion to the farm. Now, you will watch the video. Be very attentive as you will have to answer the questions: What can you see on the farm? What can you do on the farm?

Просмотр видеоролика. После просмотра учащиеся отвечают на вопросы о ферме

 https://youtu.be/1QeUVgNXi7s

 

—  Would you like to visit this farm? Is the farm big or small?

—  What can you see on the farm? What can you do on the farm?

— Today you will work in groups. You should divide into two groups. There are some pieces of paper. You all will take a piece of paper. You task is to make up two sentences from your pieces of paper and divide into two groups.

Минутка физической активности

Каждый учащийся берет лист со словом. Затем учащиеся подходят друг к другу, совещаются и собирают из своих слов предложения и делятся на группы: Группа1: Elephants are bigger than horses. Группа 2: Africa is the hottest continent in the world.

Развитие лексикограмматических навыков

Now, your groups will get the cards with the tasks. Task 1: Put the nouns in the plural form. Collect the letters in bold and make up the word.

Card1:

a mouse

 

a goose

 

a man

 

a horse

 

a cow

 

a goldfish

 

a foot

 

a tooth

 

money

 

Слово из выделенных букв: _ _ _ _ _ _ _

 

Card 2

a mouse

 

a goose

 

a man

 

a horse

 

a cow

 

a goldfish

 

a foot

 

a tooth

 

money

 

Слово из выделенных букв: _ _ _ _ _ _ _

 

— Let’s check up. Read and translate the words. What is the word?

Group1: COUNTRY/
Group2: ANIMALS

— The next task is to fill in the missing letters. Make up a verb with the letters, which are in bold.

 Card 1
Fill in the letters. Make up a word

m_lk c_ws

pl_nt tre_s

w_sh horses

pl_nt t_mat_es

_ollect _ggs

cl_an the c_wshed

w_ _ d fl_wer beds

br_sh pets

cl_ _ n the p_gst_

s_ _ d c_rr_ts

Слово: _ _ _ _    _ _ _ _ _

Card 2
Fill in the letters. Make up a word.

m_lk c_ws

pl_nt tre_s

w_sh horses

pl_nt t_mat_es

_ollect _ggs

cl_an the c_wshed

w_ _ d fl_wer beds

br_sh pets

cl_ _ n the p_gst_

s_ _ d c_rr_ts

Слово: _ _ _ _    _ _ _ _ _

 

— Let’s check up. Read and translate the words. What is the verb?
Group 1/2: LOOK AFTER

— Make up a word combination from the words: animals, country, look after
LOOK AFTER COUNTRY ANIMALS

— Excellent! And the next task is the following: Use the computers on your tables. There is an exercise in Learningapps.org. Match the farm animals and the wild animals.

Учащиеся выполняют задание в сервисе Learningapps.org: 1) распределить по колонкам животных, которые обитают в дикой природе и домашних животных, которые могут жить на ферме; 2) соотнести картинки со словами.

 https://learningapps.org/watch?v=pp339up1c21
https://learningapps.org/view18208488 

 

Предтекстовый этап

Great! Open your books at page 68 ex.1. There is a brochure of the Cotswold farm. Look through the brochure for a minute. What is there on the farm? What can you see on the farm? What can you do on the farm? What can you visit on the farm? When can you visit the farm?

Учащиеся просматривают буклет и отвечают на вопросы учителя

Текстовый этап

— Read the brochure. What can you do on the farm? What can you visit on the farm? When can you visit the farm?

Послетекстовый этап

Ex.1b p. 70. Answer the questions in groups.

Развитие навыков говорения

Let’s work with your imagination. Imagine that you could have your own farm. Create a brochure for your farm to attract tourists. Think of a name of your farm and the animals and plants you will have there. I give you 10 minutes to do this task. Make a large poster about your farm using the pictures. Then be ready to speak about it. What is the name of your farm? What can we see there? What can we do there? When can visit it? Use the cards

Card

Your Farm

Name______________________

What can you see on the farm?

What can you do in the farm?
When can you visit the farm?

The farm’s name is …

 

We can see …

We can …

 

 

Учащиеся самостоятельно выбирают картинки, придумывают название своей фермы и создают постер на листах формата А3, составляют высказывания.

— So, your time is out. Let’s look at your posters. Present your farms to your classmates.

Учащиеся представляют свои работы и рассказывают о своих фермах

 

V. Заключительный этап. Подведение итогов урока, объяснение домашнего задания, выставление отметок

— You’ve done great work today! What did you do today in the lesson? Did you learn more about the farm?

— How was the lesson? Did we realize all the aims? Let’s come back to the aims.

— Your hometask is ex.1-2, p. 55-56 WB. You are to do the crossword and to make up sentences.

-Your marks are…

— The lesson is over. Good bye!

 

Поделиться ссылкой:

Всю ответственность за содержание сведений в методических и информационных материалах, а также за соблюдение авторских прав несут авторы публикаций.

Добавить комментарий