Любімыя казкі дзяцей. Урок-парад герояў казак. Нямецкая мова, 6-ы клас  

- 16:16II И III СТУПЕНИ, ИНОСТРАННЫЙ ЯЗЫК, Иностранный язык. Сценарии, Методичка

Урок нямецкай мовы ў 6-м класе для школ з беларускай мовай навучання.

 

Марыя СПЕЦЕЛЮН,
настаўнік нямецкай мовы
ДУА “Нацкая сярэдняя школа”
Воранаўскага раёна,
Гродзенская вобласць

 

 

Мэта ўрока: развіццё камунікатыўных навыкаў шасцікласнікаў.

Задачы ўрока:

– адукацыйная – арганізаваць дзейнасць навучэнцаў па прымяненні лексічнага матэрыялу па тэме ў розных моўных сітуацыях; плануецца на канец урока паглыбіць і сістэматызаваць навыкі навучэнцаў па тэме “Любімыя казкі дзяцей. Урок-парад герояў казак”; на выхадзе з урока шасцікласнікі змогуць утвараць назоўнікі множнага ліку (казачныя персанажы);  

– развіваючая – стварыць умовы для развіцця памяці, мыслення, фантазіі, актыўнасці, творчых і інтэлектуальных здольнасцей навучэнцаў, умення выконваць заданні творчага характару (дапаўняць казку, удзельнічаць у ролевай гульні);

– выхаваўчая – садзейнічаць расшырэнню кругагляду навучэнцаў за кошт ведання казак на нямецкай мове, стварыць умовы для ўзбагачэння ўнутранага свету навучэнцаў.

 

Абсталяванне: 

камп’ютар,
прэзентацыя “Kennt ihr diese Märchen?“
(https://docs.google.com/presentation/d/1fT0XpG2PfXFnBYxlyqmW9nbOQbrvSn5wBREbpcc2ks/edit#slide=id.p3),
відэаказка “Der süße Brei” https://www.youtube.com/watch?v=BgL_CfneRH0&t=18s),
песня “Шчаслівы Ганс” – відэа (
https://www.youtube.com/watch?v=IvOqXJtmD2U&t=12s),
падручнік для 6-га класа, індывідуальныя заданні вучням, карцінкі па тэме.

Форма правядзення ўрока:  урок – парад герояў казак.

Віды дзейнасці:  групавая, індывідуальная, франтальная.

Педагагічныя тэхналогіі: інфармацыйна-камунікацыйныя, гульнявыя,.

Міжпрадметныя сувязі: літаратура, мастацтва, інфарматыка.

 

Эпіграф: “Liebt das Buch – die Quelle des Wissens”. (A.M.Gorki)

 

Ход урока

1 Арганізацыйны момант

Antwortet auf die Fragen: (пытанні настаўніка класу)
– Wozu lesen die Menschen? (Прыкладныя адказы вучняў – Die Menschen wollen viel über andere Menschen, über andere Länder und Kulturen kennen lernen).

 

2 Фанетычная зарадка (Phonetik Ladung)

Wiederholt Wörter zum Thema.

1) Nennt die Antonyme: groß, dick, neu, schön illustriert, mit Bildern – dünn, alt, nicht schön illustriert, ohne Bildern, klein.

2) Nennt alle möglichen Wörtern zum Thema «Buch»! (Вучні называюць словы на кожную літару алфавіта)

R E A L I S T I S C H (Roman, Erzählung, Autor, langweilig, Inhalt, Seite, Text, illustriert, schenken) – запісаць на кожную літару слова на дошцы

3) Hört aufmerksam, wiederholt Zungenbrecher ohne Fehler. (Заданні на лісточках) –прачытаць на лісточках хутка і правільна.

1. Schneiders Schere schneidet scharf.

2. Esel essen Nesseln gern.
        Nesseln essen Esel gern.

3. Zwanzig Ziegen ziehen zehn Zentner Zucker zum Zoo.

4. Kleine Kinder knacken Kirschkerne gern.
        Kirschkerne knacken kleine Kinder gern.

 

3 Праверка дамашняга задання

– Seite 56 Übung1f (Dialog hören, ordnet den Namen die Sätze zu) – h, i (mündlich) 2A_1f.mp3

– Jetzt prüfen wir die Sprüche über Bücher. Kann man 2 Sprüche auswendig lernen und wiederholen. 

Ein Haus ohne Bücher ist wie ein Garten ohne Rasen.
Lesen ist Wissen und Wissen ist Macht!
Lesen öffnet Türen und Grenzen!
Du kannst nicht reisen? Kein Problem: Du kannst lesen!
Lesen macht klug und bildet!
Gute Bücher sind unsere Freunde!
Bücher sind unsere Gefährten nicht nur in der Reise, sondern auch im Leben.
Das Buch ist stärker als zehn Pferde.

 

4 Матывацыя (гутарка з класам), азнакамленне з задачамі ўрока:

– Was werden wir in der Stunde machen? (на дошцы карцінкі казак нямецкіх аўтараў).

Прыкладныя адказы вучняў:

– Heute sprechen wir über unsere Märchen, über Märchenfiguren.

– Ja, wir werden heute… (на дошцы запісана)

– Wörter wiederholen, Video ansehen;
– über Märchenfiguren erzählen, erzählen die Märchen anders;
– Märchen erraten;
– Märchenfiguren im Plural stellen;
– Rollenspiel machen

 

5 Новая тэма

– Lest ihr gern Märchen? Warum? (geheimnisvoll, interessant, kann man viel über Märchenfiguren erfahren)

– Video ansehen: das Märchen „Der süße Brei“ (Wer hat dieses Märchen geschrieben? Was habt ihr gesehen? Was kocht das Töpfchen? Wann kocht das Töpfchen? Warum kocht das Töpfchen einen süßen Brei so lange? Gefällt euch dieses Märchen? (Перад праглядам раздаюцца лісточкі з гэтымі пытаннямі)

Запісаць на дошцы: „Der süße Brei“, das Töpfchen

 

1) – Kennt ihr diese Märchen? Was kommt zusammen? (Дзеці злучаюць на картачках нямецкя казкі з беларускімі).

1. Dornröschen
2. Rotkäppchen
3. Die Bremer Stadtmusikanten
4. Schneewittchen und die sieben Zwerge
5. Hans im Glück
6. Frau Holle
7. Aschenputtel
8 Der Wolf und die sieben Geißlein

1. Шчаслівы Ганс
2. Беласнежка і сем гномаў
3. Спячая прыгажуня
4. Брэменскія музыканты
5. Папялушка
6. Спадарыня Мяцеліца
7. Чырвоная Шапачка
8. Воўк і сямёра казлянят

Прэзентацыя

 

2) Welche Märchenfiguren kennt ihr? Zeigt auf den Bildern die Märchenfiguren. (На карцінках дзеці называюць казачных персанажаў у адзіночным ліку).

3) Nennt diese Märchenfiguren im Plural. (Дзеці ўтвараюць назвы казачных персанажаў у множным ліку па ўзоры).

4) Nennt diese Märchenfiguren im Plural (франтальнае апытванне).

5) Wie sind die Märchenfiguren? (Дзеці апісваюць казачныя персанажы ў множным ліку).

Wie sind die Märchenfiguren?
1. Die Räuber sind _____________________
2. Die Zwerge sind _____________________
3. Die Ritter sind ______________________

tapfer, böse, nett, stark, groß, glücklich, lieb, alt, schön, grob, lustig, hilfsbereit, hässlich.

6) Spielt „Märchen erraten“. Гульня “Угадай казку” (прыдумаць казачны персанаж, назваць яго, астатнія адгадваюць з якой ён казкі).

7) Macht Gymnastik. Прапаноўваецца перапынак, вучні выконваюць гімнастыку пад песню “Шчаслівы Ганс”.

 

Erzählt Märchen anders (заданні на лісточках)

– Jetzt ist ein Rollenspiel. Ihr müsst die Rolle einer schönen Prinzessin, einer hilfsbereiten Stieftochter, eines tapferen Ritters spielen.

Вучні атрымоўваюць індывідуальнае заданне на лісточках. За 3 хвіліны ім неабходна “ўвайсці ў вобраз” і агучыць свайго героя.

„Rotkäppchen“: Das Rotkäppchen lebt in einem Schloss. Seine Oma besucht es im Schloss……

„Schneewittchen und die sieben Zwerge“: Die sieben Zwerge fahren mit dem Auto zum Väterchen Frost. Das Auto ist kaputt. Es ist Winter……

„Dornröschen“:  Eine alte böse Fee feiert ihren Geburtstag im Schloss….

 

6 Рэфлексія:

– Ihr habt heute sehr viel Arbeit gemacht. Was habt ihr heute in der Stunde gemacht?

– Habt ihr eurer Arbeit zufrieden? (кожны вучань выказваецца)

Du bist eine schöne nette Prinzessin.
Du bist ein tapfer starker Ritter.
Du bist eine hilfsbereite Stieftochter.

– Звяртаемся зноў да эпіграфа ўрока і робім вывады.

 

7 Дамашняе заданне

– Denke dir ein Märchen aus und schreibe dazu auf.

Für das Mädchen: Es lebte, war eine Hexe
Für den Jungen: ein Gartenzwerg

(Для дзяўчынак – прыдумаць і запісаць казку пра ведзьмачку; для хлопчыкаў – пра садовага гнома).

 

Поделиться ссылкой:

Всю ответственность за содержание сведений в методических и информационных материалах, а также за соблюдение авторских прав несут авторы публикаций.

Добавить комментарий