Любимые занятия моих друзей. The Present Perfect Tense/ The Present Perfect Continuous Tense. Урок английского языка в 7-м классе  

- 9:48II И III СТУПЕНИ, ИНОСТРАННЫЙ ЯЗЫК, Иностранный язык. Сценарии, Методичка

 

Елена БУШИЛО,
учитель английского языка
ГУО «Средняя школа № 1 г. Ганцевичи»,
Брестская область

 

 

Тема раздела: Дружба/

Тема урока: Любимые занятия моих друзей. Монологическая речь. The Present Perfect Tense/The Present Perfect Continuous Tense.

Цель урока: развитие грамматических навыков говорения

Задачи

Образовательная: повторить и активизировать в устной и письменной речи известный лексический и грамматический материал по теме «Дружба»; обеспечивать в ходе урока закрепление языкового материала; практиковать в составлении устных высказываний, в переводе текста и отдельных предложений по теме; расширять лингвистический кругозор учащихся; создавать условия для развития коммуникативных навыков через разнообразные виды речевой деятельности (монологическая, диалогическая речь); формировать самостоятельную познавательную деятельность.

Развивающая: развивать фонематический слух, навыки восприятия звучащей иноязычной речи на слух; развивать умение извлекать из воспринятого на слух и прочитанного материала основную информацию и оперировать ею; развивать способность быстро и правильно реагировать в ситуациях общения; развивать технику чтения, языковую, речевую и контекстуальную догадки; развивать умение планировать своё высказывание; развивать вербальную, слуховую и зрительную память.

Воспитательная: создавать условия для воспитания чувства уважения и ответственности перед друзьями, положительного интереса к изучаемому предмету; расширять знания о дружбе; формировать нравственные качества (умение дружить, беречь дружбу); развивать культуру самоконтроля и самооценки; развивать культуру взаимоотношений в условиях групповой, парной и коллективной работы; воспитывать внимательность, доброжелательность, уважение друг к другу, активность, инициативность, уверенность.

Тип урока: урок комплексного применения знаний, умений и навыков.

Вид урока: комбинированный урок с элементами мультимедийной и интернет-технологий.

Формы работы: индивидуальная, парная, групповая, коллективная.

Оснащение: компьютерный класс и доступ к интернету, мультимедийный проектор, информационные носители (видеозапись, аудиозаписи, презентация), раздаточный материал, учебное пособие Н.В.Юхнель, Е.Г.Наумова, Н.В.Демченко “English 7”).

Презентация к уроку
Файлы к уроку: https://drive.google.com/drive/folders/1_k3PCm0-KdssKwnKlseOSlDqslHo_xXM?usp=sharing

Ход урока

Этап урока
Задача этапа

Содержание этапа

Режим

Время,
мин

Примечание

Начало урока. Организационный момент
Введение в атмосферу иноязычного общения

– Good morning boys and girls, our dear guests! Glad to see you here again! Sit down, please!   I hope you are all feeling well today. 
– How are you today? Are you happy? Are you OK? Are you fine? 
– What date is it today?
– What day of the week is it today?
– I hope everything will be OK today!?
– I hope you are ready for our English lesson and  ready to work hard.
 – Tell me, please, what’s the date? (November, …th). And what day of the week is it today?

T-Cl
Cl-T


P1, P2, …

2

Слайд 1
(настроение)

Фонетическая зарядка
Развитие слухо-произносительных навыков

– I’ve got some poems about friends. I think you like them.
– Let’s listen one of them and then try to be perfect in it pronunciation. (Приложение)
With a friend
I can talk with a friend
And walk with a friend
And share my umbrella in the rain.
I can play with a friend
And stay with a friend
And learn with a friend and explain.
I can eat with a friend and compete with a friend
And even sometimes disagree.
I can ride with a friend
And take pride with a friend.
A friend can mean so much to me!
– What can you do together with your friend?
– Can you play with your friend?
– Can you share your umbrella with you friend?
– Can you talk with your friend?

A-Cl

Cl-T


P1,P2, … – T



T-P1, P2, …

3

Слайд 2 (аудиозапись, печатный вариант
для каждого ученика)

Определение темы
и задач урока

– Read proverbs about friends and find Russian equivalents.
– Guess what is the topic of our lesson?
– What proverb do you like most?

T-Cl, Cl-T

 

Слайд 3 (тема, задачи урока)

Речевая зарядка 

Мотивация деятельности учащихся

– We continue to speak about your best friends.
– What is a true friend for you?
– Is he/she negative or positive?

https://learningapps.org/index.php?page=8&s=&category=3

T-Cl

Cl-Scr
P1, P2…

2

Слайд 4
Слайд 5

Работа с картинками




Работа

с предложениями

Контроль усвоения ЛЕ, практика в их употреблении

– Before we speak about friends, let’s do a word search to revise and practice the words.
https://learningapps.org/4086466

T-Cl;

P1, P2

2

Слайд 6

– Boys and girls, I give you cards.
– Work in pairs in five groups.
– Read kids’ opinion about a true friend.
– Complete every idea with one word from the box.
– The fifth group will make some sentences with words they like. You have some minutes.
Well done.

Cl-Scr

G1, G2, …

2

Слайд 7

Вопросноответная работа

Развитие навыков говорения на уровне диалога-расспроса 

– Read about different children’s hobbies and answer my questions.
– Do you like reading?
– Does your friend like reading?
– Do you read together with your friend?
– Does your friend like sport?
– Do you go in for sport together?
– Does your friend like singing?
– Do you listen to music together?
– Do you have fun together?

T-Cl
P1, P2, …

T-P1, T-P2,  …  
P1-T; P2-T; …   

4

Слайд 8 (текст)
Слайд 9 (тексты)

Развитие грамматических навыков

1) – Look at the board, please. Here is the table. 
– What tense is used for finished action? (The Present Perfect). What are the signal words of the Present Perfect? How do we make questions? How do we make negative sentences?

– What tense is used for unfinished action? (The Present Perfect Continuous Tense). What are the signal words of the Present Perfect Continuous? How do we make questions? How do we make negative sentences?
– What’s the difference between them? What verbs are not used in the Present Perfect Continuous?
2) liveworksheets.com/search.asp?content = Present + Perfect + Tense + Present + Perfect + Continuous + Tense  

Scr-Cl;

T-Cl;
P1, P2, … – T




G1, G2


5

Слайд 10 (таблица)








Слайд 11

Физкультминутка

Снятие глазного напряжения, повышение работоспособности

– Let’s have a rest! Your eyes are tired! Let’s do exercises for them.

T-Cl

2

Слайд 12

Практика в восприятии речи на слух, извлечение основной информации. Активизация  грамматического  материала

– Listen to Liz talking about her friends. How many close friends has she got? Who’s her BFF? (SB: ex. 2a, p. 61)

– Listen again. Who is each sentence about? (Susan, Christine or Brendon)? (SB: ex. 2b, p.61)

-Are any sentences in ex. 2b true for you and your BFF? What do you and your BFF have in common?

– Define sentences into two columns: Present Perfect Tense/Present Perfect Continuous Tense (SB: ex 3a, p. 61).

Scr – Cl





 G1, G2, …

7

Слайд 13

(аудио-запись)

Вопросно-ответная работа с использованием картинок

Развитие навыков говорения на уровне микродиалога

– Ask your neighbor about his/her friend’s hobbies using pictures.

Sc-Cl
P1-P2

3

Слайд 14

Работа с текстом
Развитие навыков ориентирования в тексте

предтекстовый этап

текстовый этап
Просмотровое чтение текста, извлечение необходимой информации


послетекстовый этап
Практика в устном переводе с русского на английский


Практика в составлении устного высказывания

– You have friends. They are different.
– Let’s read the text about one of the friends and answer some questions.  (Read individually)
 
– Pay attention to the unknown words. They are underlined in the text.
– Look through the first extract of the text and find out:
– What does Boris look?
– Continue reading the text and find out:
– What are his hobbies?
– Have you such a friend as Boris?
– If you are ready, let’s imagine that we have British guests today and we have to tell them about BFF.
– You are my translators. I will speak in Russian and you will translate into English. (students can be given Russian texts for translation)
Thank you, good job.

My best friend is _____ .
He/ She is ____ years old.
_____lives_____ .
We like _____________ .
Also ______________ .
Sometimes ___________ .
I think________is my best friend because ______.

T-Cl

P1, P2, …










Scr – Cl;
P1, P2, …



Scr– Cl
P1, P2, …

2







2





2



3

Слайд 15
(раздаточный материал для каждого ученика)









Слайд 16





Слайд 17

Окончание урока.
Домашнее задание


Объяснение домашнего задания.  Подведение итогов урока

Рефлексия

– So, boys and girls, I think we’ve done a good job today!
– Your home task: SB: ex.4, p. 62; write about your friend using my plan
– Your marks are…
– And my last questions to you.
– Do you find our lesson informative? interesting? useful for yourselves?
– Did you read? listen? write? speak? sing? translate? do exercises? have a rest? speak English?
– If you like our lesson, stick your hands and let’s sing the song «True Friend» by Hannah Montana
– I wish you to be best friends forever! Thank you for the lesson. Good bye!




T-Cl

Cl– T

 

T-Cl

P1, P2, …

T-P, P1-P2, …

2









2

Слайд 18









Слайд 19

 

 

Поделиться ссылкой:

Всю ответственность за содержание сведений в методических и информационных материалах, а также за соблюдение авторских прав несут авторы публикаций.

Добавить комментарий