Людміла АМЕЛЬЧАНКА,
настаўнік біялогіі і хіміі
ДУА “Бярозавіцкая сярэдняя школа”
Пінскага раёна,
Брэсцкая вобласць
Тэма: Селекцыя раслін, жывёл і мікраарганізмаў.
Тып урока: урок засваення новых ведаў.
Мэта: вучні павінны ведаць тэрміны і паняцці селекцыя, парода, сорт, штам, гібрыдызацыя, поліплаідыя, штучны адбор, інбрыдынг, інбрэдная дэпрэсія, аўтбрыдынг, аддаленая гібрыдызацыя, гетэрозіс, штучнае асемяненне, аўтаполіплаідыя, алаплаідыя; асноўныя напрамкі, метады і дасягненні сучаснай селекцыі.
Задачы:
– замацаваць веды аб класіфікацыі мутацый;
– фарміраваць паняцце аб селекцыі, сорце, пародзе і штаме;
– пазнаёміць з асноўнымі напрамкамі селекцыі;
– акцэнтаваць увагу на важнейшых метадах селекцыі;
– разгледзець прыклады найбольш значных дасягненняў беларускіх селекцыянераў;
– садзейнічаць фарміраванню ўстойлівай увагі, лагічнага мыслення, уменняў слухаць, працаваць з тэкстам і табліцай, рабіць вывады;
– выхоўваць беражлівыя адносіны да жывой прыроды, генафонду жывых арганізмаў, добрасумленныя адносіны да працы на прыкладзе дасягненняў селекцыянераў.
Веды, уменні, навыкі і якасці, якія набудуць (замацуюць) вучні ў ходзе ўрока:
– будуць ведаць тэрміны і паняцці селекцыя, парода, сорт, штам, гібрыдызацыя, поліплаідыя, штучны адбор, інбрыдынг, інбрэдная дэпрэсія, аўтбрыдынг, аддаленая гібрыдызацыя, гетэрозіс, штучнае асемяненне, аўтаполіплаідыя, алаплаідыя;
– будуць ведаць асноўныя напрамкі і метады сучаснай селекцыі;
– будуць ведаць аб спецыфічных асаблівасцях селекцыі раслін, жывёл і мікраарганізмаў;
– будуць ведаць практычнае прымяненне метадаў селекцыі;
– будуць умець па знешняму выгляду гібрыдаў вызначаць напрамак селекцыі.
Метады навучання: славесныя (гутарка з апорай на атрыманыя раней веды, расказ), практычны (работа з раздатачным матэрыялам).
Формы дзейнасці вучняў: індывідуальная, франтальная, калектыўная.
Неабходнае абсталяванне : гербарый, экзэмпляры селекцыйных сартоў садавіны і агародніны.
Дыдактычнае забеспячэнне ўрока: карткі з заданнямі, камп’ютарная прэзентацыя «Селекцыя раслін, жывёл і мікраарганізмаў», камп’ютар, мультымедыйная ўстаноўка.
Ход урока
Ход урока па тэме Селекцыя раслін, жывёл і мікраарганізмаў. 11-ы клас